Birkin Bag: najsłynniejsza torebka świata

Choć jest ikoną stylu, powstała z potrzeby wygody, a jej sława wyprzedziła nawet artystkę, która dała jej imię. Birkin Bag to bezapelacyjnie jedna z najsłynniejszych torebek świata – w czym tkwi sekret jej wyjątkowości?

Pojemny kuferek z krokodylej skóry, ze sporą komorą, charakterystycznymi okuciami i krótkim uchwytem – oto Birkin Bag w pigułce. Dziś w sklepach znaleźć można wiele podobnych modeli, ale na początku lat 80. torebka domu mody Hermès  wyznaczała trendy. Jej powstanie jest dziełem przypadkowego spotkania na pokładzie samolotu, które połączyło piosenkarkę Jane Birkin i ówczesnego prezesa domu mody Hermès, Jeana-Louisa Dumas. Temat torebek wypłynął, gdy z tej noszonej przez Jane wysypała się zawartość. Jean-Louis zauważył, że przydałby się jej model z kieszeniami, na co ona miała odpowiedzieć: jeśli kiedyś Hermès zrobi torebkę z kieszeniami, będę ją nosić.

Reszta jest historią – prezes marki nie rzucił słów na wiatr i stworzył zupełnie nowy model klasycznej torebki, na cześć Jane Birkin nazwany Birkin Bag. Co ciekawe, jedyną zapłatą dla artystki za użyczenie nazwiska jest nieograniczone prawo do torebek oraz coroczne przekazywanie pieniędzy na organizację charytatywną, którą wybierze.

O sukcesie torebki ostatecznie zadecydowały dwie kwestie: popkultura i ekskluzywność. Birkin Bag „wystąpiła”w jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście”, a jej ceny sięgają kilkuset tysięcy dolarów. Na zakup torebki obowiązują zapisy i przynajmniej półroczny czas oczekiwania, który jednak nie obejmuje celebrytów i stałych klientek. Modny przedmiot pożądania zainspirował wiele podobnych modeli, ale urok oryginalnej Birkin Bag nadal urzeka największe fanki mody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *